Duathlon: Run to Live, Bike to Ride

Archive for September, 2010

Κυρίαρχοι του παγκόσμιου διάθλου οι Βέλγοι, 5η η Λουκία στο Age Group 40-44

by on Sep.06, 2010, under Αγώνες, Αθλητές, Ενημέρωση

Με τους Βέλγους να εντυπωσιάζουν κάνοντας το 3 στα 3 του βάθρου των ανδρών ολοκληρώθηκε την Κυριακή το παγκόσμιο πρωτάθλημα διάθλου της ITU στο Εδιμβούργο της Σκοτίας. Οι Bart Aernouts, Rob Woestenborghs και Joerie Vansteelant έφεραν το άθλημα σε νέο επίπεδο με φοβερή ομαδική δουλειά στην πού δύσκολη διαδρομή της ποδηλασίας, που τους έδωσε πλεονέκτημα και τελικά τους έφερε και στις τρεις πρώτες θέσεις του αγώνα. Νικητής ήταν ο Aernouts με 1:50:22 στην μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του και δεύτερος ο 22 δευτερόλεπτα πίσω ο Woestenborghs. Ο Vansteelant που ειδικεύεται σε μεγαλύτερες αποστάσεις ήταν τρίτος λίγο πιο πίσω για να ολοκληρώσει την καταπληκτική μέρα για τους Βέλγους.

Δείτε τους τερματισμούς τους σε βίντεο:

Στις γυναίκες η Σκοτσέζα Catriona Morrison επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και χαροποίησε στους διοργανωτές συμπατριώτες παίρνοντας τη νίκη με 2:02:48. Δεύτερη ήταν η Γαλίδα Sandra Levenez με 2:03:05.

5η η Λουκία στο Age Group 40-44
Στους αγώνες όμως είχαμε και ελληνική συμμετοχή με την Λουκία Λουκοπούλου να παίρνει την 5η θέση στην ηλικιακή κατηγορία 40-44 ετών με επίδοση 2:30:08, σε συνολικά 48 κοπέλες σε αυτό το age group.

3. Jose luis Cordova MEX 1:04:08

Comments Off on Κυρίαρχοι του παγκόσμιου διάθλου οι Βέλγοι, 5η η Λουκία στο Age Group 40-44 : more...

Erika Csomor και Andy Sutz στην κορυφή του Zofingen

by on Sep.06, 2010, under Αγώνες, Ενημέρωση

Η Ουγγαρέζα Erika Csomor και ο Ελβετός Andy Sutz ήταν οι μεγάλοι νικητές του παγκοσμίου πρωταθλήματος Powerman Duathlon που διεξήχθη  όπως κάθε χρόνο στο Zofingen της Ελβετίας. Στην ιδιαίτερα απαιτητική διαδρομή και απόσταση (10-150-30χλμ) του Zofingen οι δυο αθλητές απέδειξαν την ανωτερότητα τους, αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά.

Ειδικά ο Sutz μόλις στο τέλος κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία από τον Γάλλο Thibaut Humbert και τελικά να φτάσει πρώτος στο τέρμα μετά από 6 ώρες 19 λεπτά και  3 δευτερόλεπτα. Ο Humbert τερμάτισε λίγο πίσω δεύτερος με 6:19.57., ενώ τρίτος ήταν ένας άλλος Γάλλος, ο πρωταθλητής Ευρώπης Anthony Le Duey με 6:27.56. Ο περσινός νικητής Joerie Vansteelant δεν συμμετείχε φέτος προτιμώντας το παγκόσμιο πρωτάθλημα μικρής απόστασης της ITU όπου και πήρε την τρίτη θέση.

Στις γυναίκες, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπροστά ήταν η Ελβετίδα Martina Krähenbühl η οποία όμως τελικά εγκατέλειψε στο δεύτερο τρέξιμο, λόγω τραυματισμού. Αρκετά πιο πριν την είχε ήδη προσπέρασε η Csomor η οποία και έφτασε στον 7ο τίτλο του Zofingen στην καριέρα της. Σπουδαίο αγώνα έκανε η Ελβετίδα  Jacqueline Uebelhart που ήταν δεύτερη με 7:32.44, ενώ τρίτη ήταν η Σουηδέζα Camilla Lindholm με 7:37.08.

22. Powerman Duathlon World Championships Zofingen 2010, Long Distance ( 10 k running, 150 k bike, 30 k running)