Duathlon: Run to Live, Bike to Ride

Erika Csomor και Andy Sutz στην κορυφή του Zofingen

by on Sep.06, 2010, under Αγώνες, Ενημέρωση

Η Ουγγαρέζα Erika Csomor και ο Ελβετός Andy Sutz ήταν οι μεγάλοι νικητές του παγκοσμίου πρωταθλήματος Powerman Duathlon που διεξήχθη  όπως κάθε χρόνο στο Zofingen της Ελβετίας. Στην ιδιαίτερα απαιτητική διαδρομή και απόσταση (10-150-30χλμ) του Zofingen οι δυο αθλητές απέδειξαν την ανωτερότητα τους, αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά.

Ειδικά ο Sutz μόλις στο τέλος κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία από τον Γάλλο Thibaut Humbert και τελικά να φτάσει πρώτος στο τέρμα μετά από 6 ώρες 19 λεπτά και  3 δευτερόλεπτα. Ο Humbert τερμάτισε λίγο πίσω δεύτερος με 6:19.57., ενώ τρίτος ήταν ένας άλλος Γάλλος, ο πρωταθλητής Ευρώπης Anthony Le Duey με 6:27.56. Ο περσινός νικητής Joerie Vansteelant δεν συμμετείχε φέτος προτιμώντας το παγκόσμιο πρωτάθλημα μικρής απόστασης της ITU όπου και πήρε την τρίτη θέση.

Στις γυναίκες, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπροστά ήταν η Ελβετίδα Martina Krähenbühl η οποία όμως τελικά εγκατέλειψε στο δεύτερο τρέξιμο, λόγω τραυματισμού. Αρκετά πιο πριν την είχε ήδη προσπέρασε η Csomor η οποία και έφτασε στον 7ο τίτλο του Zofingen στην καριέρα της. Σπουδαίο αγώνα έκανε η Ελβετίδα  Jacqueline Uebelhart που ήταν δεύτερη με 7:32.44, ενώ τρίτη ήταν η Σουηδέζα Camilla Lindholm με 7:37.08.