Duathlon: Run to Live, Bike to Ride

Ο Ισπανός Martin και η Αυστραλέζα Sheedy-Ryan παγκόσμιοι πρωταθλητές στο κλασικό δίαθλο – 8η στην κατηγορία 40-44 η Λουκοπούλου

by on Sep.25, 2012, under Αγώνες, Αποτελέσματα, Ενημέρωση

Στην πόλη Νανσί της Γαλλίας διεξήχθη το σαββατοκύριακο που μας πέρασε το παγκόσμιο πρωτάθλημα διάθλου μέσης απόστασης (10-40-5) για τους “γρήγορους” διαθλητές.

Εκτός από τις elite κατηγορίες η διοργάνωσης συμπεριελάμβανε επίσης και τις age group κατηγορίες όπου μάλιστα είχαμε και ελληνική συμμετοχή με την συνήθη ύποπτο Λουκία Λουκοπούλου. Η Λουκία, πραγματοποίησε άλλη μια καλή εμφάνιση σε διεθνή αγώνα καταλαμβάνοντας την 6η θέση στην ηλικιακή κατηγορία 40-44 ετών μετά από 2 ώρες 16λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αγώνα.

Στην κατηγορία elite ανδρών, τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο τρέξιμο, όπου ο Ισπανός Emilio Martin ήταν ο πιο γρήγορος και έκανε την έκπληξη κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο με 1:40:40 αφήνοντας δεύτερο τον Βέλγο Antoine Duvivier (1:40:43) και τρίτο τον Γάλλο Benoit Nicolas (1:40:47).

Στους “μικρούς “(juniors), που έτρεξαν στη μισή απόσταση παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Βρετανός Richard Horton σε 49:42, μόλις μπροστά απο τον Ιταλό Matthias Steinwandter ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Λουξεμβούργιο Bob Haller.

Στους άνδρες 23 ετών η Γαλλία θριάμβευσε με τον Thomas Andre να κερδίζει σε 1:41:08 και τον Felix Duchampt να τερματίζει τρίτος σε 1:42:02. Ανάμεσα τους δεύτερος τερμάτισε ο Ισπανός Albert Moreno Molins of Spain in 1:41:39

Στις Γυναίκες το χρυσό πήγε στην Αυστραλή Felicity Sheedy-Ryan με 1:52:43. Δεύτερη τερμάτισε η περσινή νικήτρια Βρετανίδα Katie Hewison (1:53:42) και τρίτη η Γαλλίδα Sandra Levenez (1:54:20).

Αντίστοιχα στις γυναίκες κάτω των 23 ετών, παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Γαλλίδα Alexandra Cassan Ferrier με 1:56:44. Δεύτερη τερμάτισε η Βελγίδα Sofie Hooghe 1:59:36 και τρίτη η Ισπανίδα Melina Alonso (2:00:13).

Στις “μικρές” (juniors) η Βρετανία πήρε τις δυο πρώτες θέσεις με την Georgia Taylor-Brown (58:27) και την Georgina Schwiening (58:40). Η οικοδέσποινα Γαλλία πήρε κι εδώ άλλο ένα μετάλλιο με την Jeanne Lehair τρίτη με 58:59.